Haber

AB, Nijer’deki darbe yönetimini tanımayacağını açıkladı

AB’nin Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Nijer’deki askeri darbeye ilişkin yaptığı açıklamada, darbe sonrası değişen yönetimi tanımadıklarını ve tanımayacaklarını belirtti.

Başkan Muhammed Bazum’un demokratik yollarla seçildiğini ve Nijer’in tek meşru hükümdarı olduğunu vurgulayan Borrell, darbeci askerleri Bazum’u kuralsız ve derhal serbest bırakmaya davet etti.

Borrell, Nijer’de anayasal düzenin yeniden tesis edilmesi için çalışmaya devam edeceklerini ve ülke kurumlarının bütünlüğüne yönelik saldırının AB-Nijer ilişkilerine de yansıyacağını belirtti, Bu çerçevede bütçe desteğinin derhal kesilmesinin yanı sıra güvenlik alanındaki tüm işbirlikleri süresiz olarak askıya alınmıştır.”ifadeleri kullandı.

Nijer’de 26 Temmuz’da Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı unsurları tarafından gözaltına alınan Cumhurbaşkanı Muhammed Bazum, akşam saatlerinde televizyonda darbe bildirisi okuyarak yönetimi ele geçirdiklerini duyurdu.

Silahlı Kuvvetler de “güvenlik güçlerinin farklı unsurları arasında kan dökülmesini önlemek ve Başkan Bazum ve ailesinin fiziki bütünlüğünü korumak için” darbeyi desteklediğini açıkladı.

Darbenin arkasında yaklaşık 10 yıldır Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı Komutanı olarak görev yapan General Omar Tchiani’nin olduğu ortaya çıktı. Tchiani, askeri darbeden sonra geçiş hükümetinin başına geçtiğini açıkladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu