Yaşam

ABD’de Doktorlar Sağlığa Zararlı Olduğu İçin Yaz Saati Uygulamasının Kaldırılmasını İstiyor

Yaz saati uygulamasının fiziksel sağlık, ruhsal durum ve kamu güvenliği üzerinde olumsuz etkileri olduğu belirtiliyor. Bu aksaklıklar nedeniyle ABD’deki bazı doktorlar yaz saati uygulamasına son verilmesi çağrısında bulunuyor. Detaylar içeriktedir. ?

Kaynak: bir

Doktorlar yaz saatlerinin insan sağlığına olumsuz etkileri olduğu gerekçesiyle bu uygulamaya son verilmesini öneriyor.

Yaz saati uygulaması, Mart ayının ikinci Pazar günü saatleri bir saat ileri alarak gün ışığından daha fazla yararlanmayı amaçlıyor; Kasım ayının ilk Pazar günü saatler bir saat geri alınarak kış saati uygulamasına geçilir.

Amerikan Uyku Tıbbı Akademisi, yaz saati uygulamasına geçişin ve bu değişikliklerin insanların fiziksel ve zihinsel sağlığını olumsuz etkileyebileceği konusunda uyarıda bulunarak, yıl boyunca standart saatin korunmasını savunuyor.

Akademi Lideri Adeel Rishi, kalıcı standart saatin insan vücudunun iç saatiyle uyum içinde olduğunu ve sağlık açısından daha uygun olduğunu belirtiyor.

Kalıcı standart zamanın, insanların vücut saatlerinin gün doğumu ve gün batımıyla senkronize olmasını sağlayarak sağlık ve güvenlik açısından ideal uyku sistemini teşvik ettiğini de vurguluyor.

Akademi tarafından 2020 yılında yapılan bir araştırma, yaz saati uygulamasına geçmenin motorlu taşıt kazaları, kardiyovasküler olaylar ve duygudurum bozuklukları riskini artırdığını gösterdi.

www.adnancoban.com.tr

Danimarka’da yapılan bir başka çalışmada ise yaz saati uygulamasından standart saate geçişin depresyon vakalarında %10’dan fazla artışa neden olduğu ortaya çıktı. Ulusal Uyku Vakfı ve Amerikan Tabipler Birliği gibi diğer kuruluşlar da benzer görüşleri desteklemektedir.

Öte yandan ABD Senatosu, yaz saati uygulamasının kalıcı hale getirilmesine yönelik bir yasa tasarısını Mart 2022’de onayladı ancak bu tasarının yasalaşması için Temsilciler Meclisi ve Başkan Joe Biden’ın onayı gerekiyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button