Ekonomi

Atıl ofislere konut ruhsatı imkanı

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından hazırlanan Planlı Alanlar İmar Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik bugün Resmi Gazete’de yayımlandı.

Bakanlıktan alınan bilgiye göre, yönetmelik kapsamında Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği “4 kat ve üzeri”konutlarda kapalı çıkış yapılmaması kuralı, “7 kat üstü” Binalar oluşturmak için güncellendi. Böylece bazı küçük parsellerde daha kullanışlı yapı projeleri düzenlenebilmektedir.

Değişiklikle birlikte bina güvenliği için de önlemler alındı. Bu içerikte “Sarkık binalardaki tüm kolonları çift yönlü kirişlerle birbirine bağlamak”kural getirildi.

3 katı geçmeyen binalarda ise klasik yapı anlayışına uygun olarak daha ferah mekanlar yaratmak amacı ile kat yüksekliklerini 4 metreye kadar çıkarmak mümkün olmuştur.

Covid-19 nedeniyle ofis kullanımının azalması ve konut ihtiyacının artması dikkate alınarak atıl durumdaki boş ofisler için düzenleme yapıldı.

Buna göre, 1 Temmuz 2023 tarihinden önce ofis veya büro amaçlı yapı ruhsatı alınarak inşaatına başlanan veya yapı kullanma izin belgesi verilen binalarda, kullanım oranı değişmek kaydıyla kullanım amacında değişiklik yapılır. Parselin tamamındaki konut oranı 1 Temmuz 2024 tarihine kadar bitirilmesi şartıyla yüzde 30’u geçemez. Tamir ruhsatı verilebilir. Bu oran belediye meclis kararı ile yüzde 50’ye kadar artırılabilir.

saraykentajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu