Haber

Avusturya’dan Türkiye’ye yardım: 6 Şubat Depremi’nin 1. Yıldönümünde Dayanışma

Türkiye’nin Viyana Büyükelçisi Ozan Ceyhun, 6 Şubat 2023’te Kahramanmaraş merkezli depremin 1’inci yıl dönümü dolayısıyla basın toplantısı düzenledi.

Türkiye’nin Viyana Büyükelçiliği’ndeki toplantıda konuşan Ceyhun, görev süresi boyunca unutamadığı en önemli günlerden birinin 6 Şubat akşamı Avusturya’daki Türk sivil toplum kuruluşlarının yardım konusunda gösterdiği kararlılık olduğunu söyledi. 2023.

Avusturya’dan 800 ton ayni yardım sağlandığını belirten Ceyhun, buradaki Türk sivil toplum kuruluşlarının da AFAD’a 3 milyon 200 bin avroyu aşan nakdi yardım ulaştırdığını hatırlattı.

Ceyhun, deprem bölgesine yapılan yardımların buradaki Türk toplumuyla sınırlı olmadığına dikkat çekerek, Avusturyalıların Kızılhaç aracılığıyla Türk Kızılayı’na yaklaşık 10 milyon euro nakdi yardım aktardığını belirtti.

Ozan Ceyhun, Avusturya’dan gelen toplam 119 işçinin Hatay ve çevre illerde arama kurtarma çalışmaları yürüttüğünü, bu grupların 14 Türk vatandaşını enkaz altından kurtardığını, çok sayıda yaralıya yardım ettiğini belirtti.

Büyükelçi Ceyhun, Avusturya Federal Hükümeti ve eyaletler tarafından sağlanan nakdi yardımlara da değinerek, büyük bir dayanışma örneği sergileyen Avusturya’ya teşekkür etti.

Kalıcı ve hedefe yönelik yardıma vurgu

Bu yıl daha kalıcı ve hedefe yönelik yardımlar organize etmek için çalışacaklarını vurgulayan Ceyhun, “Bundan sonra hedefe yönelik yardımlar çok daha faydalı olacak. 2024’te sadece ‘unutmayacağız’ demekle yetinmeyeceğiz. Deprem bölgesindeki halkımıza her zaman birlikte, iş birliği içerisinde destek olmaya devam edeceğiz.” ” söz konusu.

Yardım çalışmaları sırasında özellikle bir kişinin yaptıklarının her türlü takdiri kazandığını kaydeden Ceyhun, şöyle konuştu: Viyana Danıştay Üyesi ve Strabag şirket yetkilisi Ömer??????? Al-Rawi’nin yaptığı çalışmaları bireysel çabalarıyla anlattı.

Ceyhun, Al-Rawi’nin çalıştığı Strabag şirketi aracılığıyla Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesine 33 adet hijyen ve yaşam konteyneri gönderdiğini, bu şirkette çalışan Türk vatandaşlarının depremzedelerin yakınlarına nakdi veya anlaşmalı olarak değerli katkılarda bulunduğunu belirtti. bir yıl konaklama.

Omar Al-Rawi de afet karşısında yardım edebilmenin insani bir görev olduğunu vurgulayarak, “Yardım edebildiğim takdirde dini, etnik kökeni, milliyeti ne olursa olsun herkese yardım eli uzatmaya çalışıyorum. ” Şu şekilde konuştu:

Programın sonunda Ceyhun, yardım faaliyetlerindeki çabalarından dolayı Al-Rawi’ye plaket takdim etti.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button