Haber

Bosna Hersek Federasyonu Başbakanı Novalic, Türkiye’den dönen arama kurtarma ekiplerini kabul etti.

Bosna Hersek’in iki yanından biri olan Bosna Hersek Federasyonu (FBIH) Başbakanı Fadıl Novalic, arama ve kurtarma çalışmalarına katılan Arama Kurtarma Özel Birliği (USAR) ve Arama Kurtarma Sivil Koruma ekiplerini kabul etti. Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depremlerinde kurtarma çalışmaları.

Novalic tarafından Saraybosna’da kabul edilen 52 kişi ve 4 arama kurtarma köpeğinden oluşan USAR ekibi ile 69 kişi ve 3 arama kurtarma köpeğinden oluşan Sivil Koruma Arama Kurtarma ekibine kahramanlık madalyası takdim edildi.

Bosna Hersek’ten Türkiye’ye gelen ekiplere teşekkür eden Novaliç, “Gece gündüz demeden arama kurtarma çalışmalarına katıldınız. Kahramanlığınız unutulmayacak. Her zaman destekçiniz olacağız.” söz konusu.

Türkiye’deki arama kurtarma çalışmalarına katılan Sandra Müzik, Hatay’da 13 gün kaldıklarını belirterek, “Bosna Hersek 24 saat sahada çalışan ender ekiplerden biriydi.” dedi.

Daha önce hiç yaşamadıkları bir alanla karşılaştıklarını ifade eden Jasmin Trle, “Orada yaşadıklarımı hayatım boyunca asla unutmayacağım. Anne babaları ve sevdiklerinin çıkarılmasını bekleyen insanları her zaman hatırlayacağım. enkazın altından.” dedi.

Törene Türkiye’nin Saraybosna Büyükelçisi Sadık Babür Girgin de katıldı.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button