Haber

Dört milletvekilinin dokunulmazlık dosyaları Meclis’te: Bakırhan da var

HEDEP Eşbaşkanı ve Siirt Milletvekili Tuncer Bakırhan, HEDEP Küme Başkan Yardımcısı ve Antalya Milletvekili Hakkı Saruhan Oluç, HEDEP Şanlıurfa Milletvekili Ömer Öcalan ve GÜZEL Partisi Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan’ın dokunulmazlıklarının kaldırılmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı kanun tasarısı, TBMM’ye gönderildi. Türkiye Büyük Millet Meclisi.

TBMM Başkanlığı, önergeyi Türkiye Büyük Millet Meclisi Anayasa Kurulu üyeleri ve Türkiye Büyük Millet Meclisi Adalet Komisyonu üyelerinden oluşan Anayasa-Adalet Karma Komisyonu’na gönderdi.

SÜREÇ NASIL İŞLİYOR?

Ortak Komite, milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasına ilişkin işlemleri görüşmek üzere bir hazırlık komitesi oluşturacak. Hazırlık komitesi özetlere ilişkin raporunu bir ay içinde Ortak Komisyona sunacak. Ortak Kurul, Hazırlık Kurulu raporunu görüşüp karara bağlayacak. Ortak Kurul, dokunulmazlığın kaldırılmasına veya milletvekili statüsünün sonuna kadar kovuşturmanın ertelenmesine karar verebilir. Dokunulmazlığın kaldırılmasına ilişkin Karma Komisyon raporları TBMM Genel Kurulu’nda oylanacak. (HABER MERKEZİ)

sumbas-haber.xyz

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button