Haber

Fidan’dan AB üyeliği ve vize serbestisi çağrısı

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, bakanlıktaki görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, Avrupa Birliği (AB) Komşuluk ve Genişleme Komisyonu Üyesi Oliver Varhelyi ile konuştu. Suriye Demokratik Güçleri (QSD) ile Suriye’nin Deyrizor vilayetindeki Arap aşiretler arasındaki çatışmalara değinen Fidan, “YPG terörünün meşru bir güç olarak gösterilmesinin sona ermesi gerekiyor. Aksi takdirde (Deyrizor’da) gördüğümüz çatışmalar (Deyrizor’da) Zor) sadece başlangıçtır.”

Türkiye’deki seçimlerin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye’nin AB perspektifine ilişkin değerlendirmelerini de aktaran Bakan Fidan, “Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne üyelik perspektifinde bir değişiklik yok. Bu çok güçlü bir siyasi iradedir” dedi.

‘VİZE BEKLENTİLERİMİZ ARASINDA’

İlişkilerde güvenin tesisi için Türkiye-AB Yerleşik Diyalog Mekanizmalarının yeniden devreye sokulmasının da şart olduğunu belirten Fidan, şöyle devam etti: “Gümrük Birliği’nin güncellenmesine öncelik veriyoruz. Gümrük Birliği’nin bugünün ihtiyaçları doğrultusunda yenilenmesi de yarının ihtiyaçları doğrultusunda da yenilenmesidir. Her iki tarafın da çıkarına olacaktır. Vize serbestisi sürecinde ilerleme sağlanması da Avrupa Birliği’nden beklentilerimiz arasında yer almaktadır. Vize serbestisi insan insana diyaloğu artıracak ve şüphesiz sorunların ve önyargıların ortadan kaldırılmasına katkı sağlayacaktır. Türkiye’nin Avrupa Birliği üyeliğine ilişkin “Yaşadıkları mağduriyetlerin giderilmesi yönündeki beklentimizi de vurguladım. Sistemsiz göçle mücadelede adil yük paylaşımı temelinde işbirliğimizi artırmamız gerektiğini yineledim. Sistemsiz göç sorununun çözümü için öncelikle kaynak ülkelerde istikrarın sağlanması gerektiğini bir kez daha hatırlattık.”

‘TÜRKİYE BİZİM İÇİN DOSTU BİR ÜLKE’

Türkiye ile ilişkilerin her zaman kilit öneme sahip olduğunun altını çizen Varhelyi, şöyle konuştu: “Göç dalgası söz konusu olduğunda, yıkıcı depremin yıkımı söz konusu olduğunda Türk halkıyla ortada kaldık. Jeopolitik değeri olan bir bölge, hepimiz etrafımızdayız. Türkiye’nin etrafındaki dalgalanmalara da birlikte cevap verdik. Türkiye, Sayın Bakanımızın daha önce de belirttiği gibi bizim için dost bir ülkedir.” (DIŞ HABER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu