Haber

Gurbetçi itfaiyeci bu kez deprem bölgesinde hayat kurtardı

CUMHURİYET tarihinin en büyük orman yangını olan Manavgat yangını ve Kastamonu’daki sel felaketinde Almanya’dan gönüllü çalışmaya katılan gurbetçi itfaiyeci Doğan Atalay (40), 2.’nin haberini alır almaz harekete geçti. Kahramanmaraş’ta büyük depremler. 2 arkadaşıyla 38 saatlik yolculuktan sonra Adıyaman’a ulaşan Atalay, depremde arama kurtarma çalışmalarına katıldı.

Baden-Württemberg eyaletine bağlı Waldshut’ta yaşayan itfaiyeci Doğan Atalay, 12 yaşında ‘çocuk itfaiyesinde’ başladı ve 18 yaşında itfaiyede aktif çalışmaya geçti. 2021 yılında Manavgat’ta çıkan yangın haberini alan gurbetçi Atalay, isteyerek yangın bölgesine gelerek yangın söndürme çalışmalarında yoğun çaba sarf etti. Yangının ardından Kastamonu’da meydana gelen sel felaketinde gönüllü olarak çalışmalara katılan Doğan Atalay, Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve 10 ili etkileyen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki deprem haberini alır almaz arkadaşlarını deprem bölgesine gelmeleri için organize etti. Almanya’dan 2 istekli arkadaşıyla birlikte deprem bölgesindeki çalışmalar için harekete geçen Atalay, 38 saatlik yolculuğun ardından depremin etkilediği Adıyaman’a geldi.

Deprem haberinden 5 gün sonra bilet bulduğunu belirten Atalay, “Uçakta önceliği Avrupa’dan gelen arama kurtarma ekiplerine verin. Lütfen burada çok muhtaç durumdayız. Zor durumdayız. ” Bunu biliyorduk. 1 kişilik aile yok. Dairenin 4., 3., 2. veya zemin katı yoktur. Yok edildi. Aramaya hangi kattan başlamalıyız? Bu çok zor bir durum. “BİRLİKTE DESTEK OLALIM”

Almanya’nın yanı sıra İspanya’dan köpekleriyle bölgeye gelen ekibe eşlik ettiğini belirten Doğan Atalay, “İspanyol ekiple birlikte 10 ceset bulduk. Allah’tan bir ümit yok. 6’ncı olmasına rağmen. gün canlı çıkabiliyor.Umut kaybolmaz.Allah yardımcımız olsun.Geçmiş olsun.Almanyadan gelmek isteyen kalifiye eleman,itfaiye,ilkyardımcı ve polisi davet ediyorum.Birlikte yardımcı olalım.Bu iş değil. 1-2 hafta. Kolay bir iş değil. Daha aramadığımız yüzlerce daire var” dedi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button