Ekonomi

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati: Enflasyonla ilgili tahminlerimiz birer birer gerçekleşiyor

ensonhaber.com

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, NTV’nin canlı yayınında Türkiye ekonomisine ilişkin açıklamalarda bulundu ve gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Bakan Nebati, son Nisan ayı enflasyonunun yüzde 45’in altında olmasını beklediklerini ancak yıllık yüzde 43,68’in bile altına inen verinin kendileri için de sürpriz olduğunu vurguladı:

Enflasyonun Aralık ayında baz etkisiyle gerilemeye başlayacağını belirtmiştik. Tahminler gerçek oluyor. Tüm dünyada emtia fiyatlarında beklenmedik bir artış ve enflasyonist baskı yaşandı. Döviz kurlarındaki ralli ile birlikte enflasyonun en ağır olduğu ülkelerden biri olduk. Vatandaşlarımız enflasyonu çok ağır hissetti. Enerji fiyatlarının sakinleşmesi, döviz kurundaki oynaklığın kabul edilebilir düzeyde olması enflasyonun belirgin şekilde düşmesine neden oldu. 44’ün altına inmek bizim için de olumlu bir sürpriz oldu. Enflasyon baz etkisiyle düşen kısmı geçti.

“Emekliler artacak”

Temmuz ayında emekli maaşlarına zam yapılırken şartların iyileştirileceğinin sinyallerini veren Bakan Nebati, şunları söyledi:

En düşük maaşlı emeklilerimizin geçim sıkıntısı gördük ve en düşük emekli maaşını 7 bin 500’e çıkardık. Haklı bir tepki vardı. 7 bin 500 liranın üzerinde emekli maaşı alanların maaşlarında da düzenleme yapılacak. Doğal olarak bunun için de TBMM’nin açılması beklenecek. Emekliler Temmuz ayında zam alacak. Bu zam enflasyon farkıyla birlikte toplu sözleşmeden yüzde 6 farkla yapılacak. Yeterli orana ulaşmaz ise çalışmalara devam ederiz.

düşük faiz

Bakan Nabati, Türkiye Ekonomi Modeli’ne de değinerek, ekonominin düşük faizlerle ilerlediğini ve ülkenin yönetilebileceğini gördüklerini ifade etti. Nabati, yaptığı konuşmada belli bir dille siyasi çıkarların yükselmeyeceğini belirterek, ” Bazıları yüksek faiz bekliyor, olmayacak.”söz konusu.

“Dolarda ralli yok”

Bitkisel, “Piyasada dolar kıtlığı mı var?” Bu algıyı fısıltı gazetelerin bir yorumu olarak gördüklerini söyledi. Nabati bu soruyu yanıtladı. Döviz kurlarındaki yükselişin yeniden yaşanacağına dair söylentiler gerçeği yansıtmıyor. Dövizde çifte fiyat oluşumu söylentileri güçlendirse de ralli yok. Türkiye’de miting yapacak altyapı yok.”şeklinde cevaplanmıştır.

“Döviz Korumalı Mevduat bu yıl sonlandırılmayacak”

Döviz Korumalı Mevduat’ın (KKM) ne zaman tamamlanacağı sorulduğunda, bu yıl sonuna kadar tamamlama hedefiyle kesintili bir uygulama olduğunu ancak uygulamanın devam edebileceğini düşündüğünü söyledi.

“Sözler bütçeye yük olmaz”

Sözlerin bütçe üzerindeki yükü sorulduğunda Bakan Nebati, tüm vaatlerin ve EYT’nin yüküne şimdiden hazırlandıklarını ifade etti.

ortahaber.com.tr

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button