Haber

İsrail Gazze’de bir günde 320 noktayı vurdu, ölü sayısı 5 bine ulaştı

İsrail ordusu, dünyadan gelen sivil katliamının durdurulması yönündeki çağrılara rağmen Gazze yönelik saldırılarını artırarak sürdürüyor. İsrail ordusundan yapılan yazılı açıklamada, son gün Gazze Şeridi’nde 320 noktanın vurulduğu bildirildi.

CAN KAYBI 5 BİNE ULAŞTI

Filistin Resmi ajans WAFA’ya göre bu saldırılarda 400 Filistinli hayatını kaybetti. WAFA’nın kentteki sağlık kaynaklarından verdiği bilgiye göre, ölenlerin yüzde 70’ini çocuklar, kadınlar ve yaşlılar oluşturuyor. Bu son kayıplarla birlikte 7 Ekim’den bu yana İsrail saldırıları sonucu Gazze Şeridi’ndeydi. Hayatını kaybeden Filistinlilerin sayısı 4 bin 700’e yükseldi.

İLK KONVEY CUMARTESİ GÜNÜ GEÇTİ

İsrail’in 2 haftadır abluka altında tuttuğu Gazze’de hayat durma noktasına geldi. Dünyanın dört bir yanından Gazze Şeridi’ne gönderilen yardımları taşıyan 20 tırlık ilk konvoy Cumartesi günü Gazze Şeridi’ne, 17 tırlık ikinci konvoy ise dün erken saatlerde Gazze Şeridi’ne geçti. Bu sabah 14 tır Gazze’ye geçti. Son konvoyla birlikte insani yardım taşıyan 3 konvoy da Gazze’ye ulaştı. Gazze Şeridi’ndeki Filistinlilerin ihtiyaçlarının karşılanması için günde 100 tırın sınırdan geçmesi gerektiği belirtildi.

NE OLDU?

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı İsrail’e karşı “Aksa Tufanı” adı verilen kapsamlı bir operasyon başlattı. İsrail ordusu da onlarca savaş uçağıyla Gazze Şeridi’ne saldırı başlattı. Gazze’den düzenlenen saldırılarda 306’sı asker olmak üzere 1.400 İsraillinin öldüğü, 5.132 İsraillinin yaralandığı bildirildi. Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarında 1873’ü çocuk, 1023’ü kadın olmak üzere 4 bin 700 kişinin öldüğünü, 14 bin 245 kişinin de yaralandığını duyurdu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button