Haber

İsrail’in Gazze’deki saldırısında ölenlerin isimleri açıklandı

Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail’in 7 Ekim’den bu yana Gazze’ye yönelik saldırılarında ölenlerin isim ve kimlik bilgilerini açıkladı.

Sağlık Bakanlığı tarafından 7-26 Ekim tarihleri ​​arasında öldürülenlere ilişkin istatistiksel bilgilerin yer aldığı kapsamlı bir rapor yayımlandı.

Ölümlerin farklı kategorilerde istatistiklere dahil edildiği 212 sayfalık rapora göre, söz konusu tarihler arasında 2 bin 913’ü çocuk olmak üzere 7 bin 28 kişi hayatını kaybetti.

Bu sayının cinsiyet kategorisine göre dağılımı ise 3 bin 129 kadın, 3 bin 899 erkek oldu. 281 kişinin kimliği belirlenemedi.

Raporda, enkaz altında kalanlar, hastaneye götürülmeden doğrudan gömülenler ve hastanelerin kayıt işlemlerini tamamlamayanlar yer almıyor.

Tespit edilenler; Raporda isimleri, kimlik numaraları, cinsiyetleri ve yaşları yer aldı.

Raporda yer alan istatistiklere göre 25 Ekim, 756 ölümle en çok ölümün yaşandığı gün oldu. Aynı tarihte ölen çocuk sayısı ise 344 olarak kaydedildi.

Raporun yayınlanmasından kısa bir süre önce Gazze Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el Kudra, düzenlediği basın toplantısında “İsrail ve ABD’nin “İsrail ve ABD’nin açıklamalarına yanıt olarak ölenlerin isimlerini kamuoyuyla paylaşacaklarını” söyledi. Gazze’deki ölü sayısından şüphe ediyorlar.”

ABD Başkanı Joe Biden dün İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarının sivil kayıplara yol açtığını itiraf etti ancak Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı rakamların doğruluğunu sorguladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu