Haber

İstanbul Üniversitesi ziyaretlere kısıtlama getirdi

İSTANBUL Üniversitesi dün ziyarete açıldı. Karar sosyal medyada yankı uyandırırken, üniversite öğrencilerinden Eren Uygun, kampüste rastgele vatandaşlar gördüğü için rahatsız olduğunu ve kendini tehlikede hissettiğini söyledi. Bugün alınan kararla vatandaşların üniversitelere girişi kısıtlandı. Üniversiteyi ziyaret etmek isteyen bazı vatandaşların içeriye alınmadığı görüldü.

İstanbul Üniversitesi dün itibarıyla ziyarete açıldı. Bugün alınan yeni kararla vatandaşların üniversiteye girişi kısıtlandı. Üniversiteye girmek isteyen bazı vatandaşların kontenjanlarının alınmadığı görüldü. İstanbul Üniversitesi’nin sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Üniversitemize tarihi ve kültürel nitelikleri nedeniyle ziyaretler, Beyazıt Yerleşkemizin bahçesi de dahil olmak üzere hafta içi 13:00-16:00 saatleri arasında gerçekleştirilecektir. , İstanbul Üniversitesi web sitesini ziyaret ediniz (http:istanbul.edu. tr üzerinden randevu alınması gerekmektedir. Ziyaretçilerimiz araçla giriş yapamayacaktır. Ziyaretler sırasında Rektörlük binasının idari ofisleri ile binalar, salonlar, çalışma sınıfları-okuma salonları ve amfilere erişim mümkün olmayacaktır.Resmi tatillerde (dini ve milli bayramlar, özel günler vb.) Kampüsümüz sınav günleri ve Üniversitemiz yönetiminin belirleyeceği saatlerde ziyarete kapalı olacaktır. Beyazıt Kampüsü’nün tarihi ve kültürel atmosferini deneyimlemek isteyen öğrencilerimiz, güvenlik görevlilerimiz tarafından incelemelerden geçtikten sonra girişte alacakları ziyaretçi kartları ile kampüsümüze girebileceklerdir.Üniversite yönetimimiz gerekli gördüğü durumlarda ek güvenlik sağlamaktadır. “Önlemleri uygulama hakkına sahiptir.” ifadelerine yer verildi.

“KÜÇÜK BİR TEHLİKE İÇİNDE HİSSEDİYORUM”

İstanbul Üniversitesi öğrencileri üniversitelerinin ziyarete açılmasından memnun olmadıklarını belirtti. Öğrenci Eslem Özcan, “Ben o sınıfta değildim. Durumu tam olarak bilmiyorum ama rahatsız olan kişileri sosyal medyadan takip ettim. Bence çok yanlış bir durum. Olmaması gereken bir durum. Çünkü” dedi. Biz orada ders veriyoruz, ders esnasında öğretmenlerimizi dinlemeye çalışıyoruz, onlar da sanki biz modelmişiz gibi oraya geliyorlar.” “İnsanlar bizi izliyor. Bence olmaması gereken bir durum bu.” söz konusu.

Öğrenci Eren Uygun, “Bence komik bir durum. Açıkçası burası bir kampüs ve burada izole bir öğrenci ortamı var. Rastgele vatandaşları görmek biraz rahatsız ediyor. Açıkçası kendimi biraz tehlikede hissediyorum.” dedi.

Melek Sazdağı, “Dün okul önünde eylem vardı, hatta ileriki tarihlerde de eylem yapılması planlanıyor. Yani aslında okulun çoğunluğu bu fikri desteklemiyor. Derslere devam edildiği sürece güvenliği sağlanamıyor. emin olun.”

“Giriş yapamadık, geri dönüyoruz”

İstanbul Üniversitesi’ni ziyarete gelen vatandaşlardan Turgut Aykurt, “Giremedik. Ziyaret günleri perşembeydi. Kapalıydı. Bilmiyorduk, eli boş gelip döndük. Güvenlik görevlisi izin vermedi” dedi. Ziyaret saatleri sadece perşembe günleriydi, giremedik, dönüyoruz.” söz konusu.

Aziz İmre, “Ziyaret için geldim. Ziyarete gidecektim ama kapıdaki görevli kapının ziyaretçilere kapalı olduğunu söyledi. ‘Ziyaretçileri içeri almıyoruz’ dedi. Gelen tepkiler üzerine böyle bir uygulamaya başladık. alındı.'” şeklinde konuştu

“İÇERİDEKİ ÖĞRENCİLERİN HAKLI ÇIĞLIKLARIYLA KARŞILAŞTIM”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Bağımsız Lider Adayı Taylan Yıldız, dün İstanbul Üniversitesi’ne giderek üniversitede çektiği görüntüyü sosyal medya hesabında paylaştı. Üniversiteye girişte herhangi bir sorun yaşamadığını belirten Yıldız, “Sosyal medyada duyduklarıma inanamadığım için buraya geldim. Buraya geldim, sanki bir AVM’ye girer gibi dedektörden geçtik. Kimlik soruyorum. Sonra öğrendim ki diğer kapılardan buraya girdiğinizde dedektörden bile geçemiyorsunuz. İçeride öğrenciler var.” Haklı bir çığlıkla karşılaştım. Dışarıda ne gördüğümü söyleyeyim. Kampüs içerisinde amca diyebileceğimiz 5 kişilik gruplar vardı, kim olduklarını bilmiyoruz. Ellerinde cipslerle millet bahçesinde dolaşıyorlardı. Daha sonra oradaki arkadaşlarımız “Abi sen derse girmek ister misin?” dediler. “Şaka yapıyor olmalısın” dedim. En azından derse girmeyecekler. Çünkü milyonlarca öğrenci burada çok çalışıyor, iyi dereceler alıyor ve bu üniversitelerde okumaya hak kazanıyor. Herkes sıralarına oturabilir mi diye sorduk, elbette dediler. Ben de gidip oturdum. Doğruydu. Bunu sosyal medyada paylaştığımda bir anda öfke oluştu. “Oldu, insanlar gördü.” söz konusu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button