Haber

İtalya Başbakanı Meloni, ülkesiyle Türkiye’nin NATO’daki iş birliğinin önemini vurguladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşen İtalya Başbakanı Giorgia Meloni’nin Türkiye ile ülkesinin NATO bağlamındaki iş birliğinin öneminin altını çizdiği bildirildi.

Endonezya’nın Bali Adası’ndaki G20 Liderler Zirvesi’ne katılan Meloni’nin burada Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmesine ait İtalya Başbakanlığından yazılı açıklama yapıldı.

Açıklamada, “Başbakan Meloni, masum sivillerin hayatını kaybetmesine yol açan alçak terör saldırısı dolayısıyla Türk halkına ve hükümetine yakınlığını bizzat dile getirdi. İki lider, teröre karşı ortak mücadelenin kararlılıkla sürmesi gerektiği konusunda mutabık.” sözü kullanıldı.

Meloni ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın görüşmelerinde, Akdeniz bölgesinin geniş potansiyelini birlikte değerlendirme konusunda anlaştığı da belirtildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

“İki lider, düzensiz göçle mücadelede ve Libya krizinin çözümünü kolaylaştırmak için birlikte çalışma gereğinin üzerinde durdu. Rus saldırganlığının Ukrayna’ya karşı yürüttüğü savaştaki gelişmeler, Türkiye ile İtalya’yı kapsayan memleketler arası toplumun karşı karşıya olduğu temel sınamalar ele alındı. Önderler ayrıyeten ikili ticari münasebetlerin daha da güçlendirilmesi isteğini paylaştı.”

Açıklamada, “Başbakan Meloni, ayrıyeten İtalya ve Türkiye ortasındaki NATO bünyesinde iş birliğinin ehemmiyetini vurguladı ve Roma ile Ankara ortasındaki ikili ilgileri daha da güçlendirmek için bir arada çalışma isteğini yine teyit etti.” ifadesiine yer verildi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button