Haber

Japonya’da Mawar Tayfunu’nun neden olduğu şiddetli yağışlarda 1 kişi öldü, 3 kişi kayboldu

Japonya’da etkili olan Mawar Tayfunu’nun yol açtığı şiddetli yağışlarda 1 kişi hayatını kaybederken, sel ve toprak kayması nedeniyle kayıp olduğu bildirilen 3 kişiyi arama çalışmaları sürüyor.

Japonya’nın güneyinde etkili olan Mawar Tayfunu’nun neden olduğu şiddetli yağış ve toprak kaymalarının bilançosu netleşiyor. Aichi eyaletinin Toyohashi ilçesinde sular altında kalan bir otomobilde 1 kişinin hayatını kaybettiği açıklandı. Wakayama eyaletinde 2 kişinin sel sularına kapıldığı, Shizuoka eyaletinde ise heyelan nedeniyle yıkılan bir evde bulunan 1 kişinin kayıp olarak kaydedildiği belirtildi. Arama çalışmalarının devam ettiği bildirildi. Otoyollarda ve tarım alanlarında maddi hasar meydana gelirken, Gifu, Shizuoka, Aichi ve Mie eyaletlerinde en az 2 milyon kişinin aralıklı tahliye için uyarıldığı belirtilirken, bugün itibarıyla tahliye uyarıları kaldırıldı. Dün şiddetli yağmur nedeniyle ara verilen Tokaido Shinkansen Hattı’nda yüksek hızlı tren seferleri bugün öğle saatlerinden itibaren yeniden seferlerine başladı. Yerel tren hatlarındaki seferler de kısa gecikmelere rağmen normale döndü.

Etkisini kaybedecek

Japonya Meteoroloji Ajansı (JMA), ülkeye şiddetli yağışları getiren Mawar Tayfunu’nun, Japonya’nın en büyük adası olan Honshu açıklarından doğuya hareket ettikten sonra bugün ülke üzerindeki etkisini kaybedeceğini duyurdu. Uzmanlar, nehirlerde su seviyesinin yükselmesi nedeniyle meydana gelebilecek sellere ve beklenen heyelanlara karşı hazırlıklı olunması konusunda uyarıda bulundu. – TOKYO

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu