Haber

Konak, Sınır Tanımayan Kadınlar sergisinde Mirabal’ı konuk etti

Konak Belediyesi Bayan Müzesi’nde Minou Mirabal’ın iştirakiyle gerçekleşen Hudut Tanımayan Bayanlar 25 Standında konuşan Lider Batur, İstanbul Kontratı vurgusu yaptı. Lider Batur, “Kadına şiddet sadece kadınların davası değil tüm insanlığın davasıdır. İster özel ister kamusal alanda olsun, kadınlara yönelik şiddeti kabul etmemiz mümkün değil ve asla kabul etmiyoruz” dedi. Mustafa Kemal Atatürk’ün ülkesinde olmaktan çok mutluyum” diyen Mirabal ise “Mustafa Kemal Atatürk, dünyada insan hakları, demokrasi ve özgürlük için savaşan herkese ilham kaynağı olmuştur” diye konuştu.

Konak Belediyesi’nin 25 Kasım Bayana Yönelik Şiddetle Çaba Günü kapsamında düzenlediği Gülderen Depas’ın, “Sınır Tanımayan Kadınlar 25” standı, Bayan Müzesi’nde açıldı. 62 yıl evvel diktatörlükçe katledilen Dominikli Mirabal kardeşlerden Maria Argentina Minerva Mirabal’ın kızı Minerva Josefina Tavzrez Mirabal (Minou Mirabal) stant açılışının onur konuğu oldu. Açılışa Minou Mirabal ile birlikte konut sahibi Konak Belediye Lideri Abdül Batur, Geçmiş Devir Urla Belediye Lideri Sibel uyar, Ege Bayan Buluşması Platformu Lideri Şengül Baysak, Dominik Cumhuriyeti Konsolosluğu temsilcileri, bayan dernekleri temsilcileri, Konak Belediye Meclis Üyeleri ve muhtarlar katıldı. Müzenin iki katında iki farklı temada hazırlanan stantta Gülderen Depas’ın resmettiği 25 öncü bayanın tablosunun standı birinci katta açılırken, ikinci katta ise katledilen bayanların üçüncü sayfa haberleriyle birlikte etkileyici bir halde yansıtıldığı stant yer aldı.

Batur: Bayana yönelik şiddeti asla kabul etmiyoruz

Konak Belediye Lideri Abdül Batur, stant iştirakçilerini “Onur dolu etkinliğimize hoş geldiniz” kelamlarıyla selamladı ve sanatçı Gülderen Depas ile bayana yönelik şiddete karşı hareketin dünyadaki önde gelen isimlerinden Minerva Mirabal’i konuk etmekten büyük memnunluk duyduğunu belirtti. 1960 yılında Dominik’te diktatörün buyruğuyla vahşice öldürülen 3 kız kardeşten Maria Minerva Mirabal’in kızı Minou Mirabal için “Kadına yönelik şiddetin dünyadaki sembol ismi, bilim insanı, siyasetçi, direnişçi, cesur yürek ve bu konuda yaptığı çalışmalarla örnek bir isim” diyen Lider Batur, Mirabal’in İzmir’den dünyaya insan hakları ve demokrasi konusunda kıymetli iletiler vereceğini tabir etti. Lider Batur, kelamlarına şöyle devam etti:

“Kadına yönelik şiddetin her türlüsüne karşı bir belediyecilik anlayışımız ve hayat biçimimiz var. Bayan dostu bir belediye olmaya çalışıyoruz. Sizlerle birlikte, bilhassa bayanlara yönelik çalışmalar yapıyoruz. Bayana şiddet yalnızca bayanların davası değil tüm insanlığın davasıdır. İster özel ister kamusal alanda olsun, bayanlara yönelik fizikî, cinsel, ruhsal şiddeti kabul etmemiz mümkün değil ve asla kabul etmiyoruz. Bayana yönelik şiddetin önlenmesi için yasal mevzuatın yanında toplumsal zihniyetin de değiştirilmesi çok kıymetli. Konak Belediyesi olarak biz de toplumsal zihniyetin de değişmesi için farkındalık çalışmaları yapmaktayız. Bayan ve Aile Müdürlüğümüz bünyesinde bayanlara verdiğimiz toplumsal ve ruhsal dayanağın yanı sıra her yıl 25 Kasım’da düzenlediğimiz etkinliklerle bu meseleye dikkat çekmeye çalışıyoruz.”

“İstanbul Sözleşmesi yaşatır”

Kadına yönelik şiddet sıkıntısının yalnızca mahallî idarelerin eforuyla değil merkezi iktidarın çözeceği bir sorun olduğunu lisana getiren Lider Batur, yasal düzenleme ve önemli yaptırımlar gerektiğini söyledi. İstanbul Sözleşmesi’ni işaret eden Lider Batur, “Bu sorun lakin ve lakin siyasi iktidarın çözeceği bir meseledir. Bayana yönelik şiddet, önemli yasal düzenlemeler ve önemli yaptırımların uygulamaya sokulmasıyla tahlile ulaşabilir. İstanbul Sözleşmesi’nin rafa kaldırılması, sorumluluktan kaçmak, bayana yönelik her türlü şiddete göz yummak demektir. Lakin merak etmeyin. Bayanlara inanan, bayanların toplumdaki yerinin hak ettiği noktaya gelmesini sağlayacak, iktidara geldikten sonraki bir hafta içerisinde İstanbul Sözleşmesi’ni tekrar hayata sokacak bir iktidar geliyor. Daima birlikte çalışmamız; bayanlar, çocuklar ve geleceğimiz için dayanışmayı sürdürmemiz lazım. Zira İstanbul Kontratı yaşatır. Bayana şiddet bir insan hakkı ihlalidir. 25 Kasım Bayana Yönelik Şiddete Karşı Memleketler arası Gayret Günü’nün, toplumda bir farkındalık oluşturulmasını bütün kalbimle temenni ediyorum” diye konuştu.

Mirabal: Mustafa Kemal Atatürk’ün ülkesinde olmaktan çok mutluyum

Minerva Josefina Tavzrez Mirabal, Bayan Müzesi’ndeki stant açılışında epeyce içten bir konuşma gerçekleştirdi. Türkiye’de olmaktan memnunluk duyduğunu, kendisini Türkiye’ye birinci davet edenin İzmirli bayan kuruluşları olduğunu söz eden Mirabal, Atatürk vurgusu yaptı ve şunları söyledi:

“Türkiye’yi ziyaret etmek için pek çok kere davet edildim fakat birinci davet İzmirli bayan kuruluşlarından gelmişti. Burada öykümüzün anlatılmasının ne kadar çok istendiğini bana söylediler. Bu nedenle çok teşekkür ediyorum. Dominik Cumhuriyeti’nden bir bayan olarak, Latin Amerikalı bir bayan olarak, bu dünyada bir bayan olarak, çok değerli bir anma devrinde burada olmaktan memnunluk duyuyorum. Burada olmamın çok değerli nedenleri var lakin en değerli iki nedeni sizinle paylaşmak istiyorum. Birincisi, Mustafa Kemal Atatürk’ün ülkesinde olmaktan çok memnunum. Mustafa Kemal Atatürk, dünyada insan hakları, demokrasi ve özgürlük için savaşan herkese ilham kaynağı olmuştur.

“Kadınlar insan haklarından tam olarak yararlanamıyor”

Coğrafi olarak uzak iki ülkenin bayanlarının benzeri problemler yaşadığını anlatan Mirabal, Türkiye ziyaretinin en değerli ikinci sebebinin iki ülke ortasında köprü oluşturmak olduğuna dikkat çekti. Mirabal kelamlarına şöyle devam etti:

“İkinci sebep ise, dünya haritasına baktığımızda coğrafik olarak ne kadar uzak olduğumuzu görüyoruz. Ülkelerimiz ortasında, iki ülke ortasındaki bayanlar ortasında bir köprü oluşturuyoruz. Zira dünyanın her yerinde bayanlar misal meseleler yaşıyor. Bayanlar kelamda sevgi ismine cinayetlere kurban gidiyor. İki ülkede de sayılar birbirine çok yakın. Benim ülkemde 36 saatte bir, burada da 24 saate bir, bir bayan öldürülüyor. Demokraside yaşıyoruz lakin bayanlar insan haklarından tam olarak yararlanamıyor. Çünkü birinci insan hakkı, yaşama hakkıdır”.

“Dünyanın her yerinde insan hakları, toplumsal cinsiyet hakları saldırı altında”

Konak Belediye Lideri Abdül Batur’un İstanbul Sözleşmesi’nden bahsettiğini hatırlatan Mirabal, bayan hakları gayretinin 62 yıl evvel katledilen annesi ve teyzelerinin anılarını canlı tuttuğunu söyledi ve konuşmasını şu sözlerle tamamladı:

“Bütüncül bir bakış açısına muhtaçlığımız var. Artık bunun vakti geldi. Bilhassa artık bunu yapmalıyız. Zira dünya da ileriye hakikat değil geriye yanlışsız gitme tehlikesinde. Sayın Belediye Lideri İstanbul Sözleşmesi’nden bahsetti. Bu, örneklerden yalnızca biri. Dünyanın her yerinde insan hakları, toplumsal cinsiyet hakları hücum altında. Bu haklara saldıran önderler seçiliyor. Bu hususta geriye gitme, haklarımızı kaybetme tehlikesi altındayız. Bundan 62 yıl evvel, annem Minerva Mirabal ve teyzelerim Patria ile Maria Teresa, dövülerek öldürüldüler. Daha sonra da bir zirveden atıldılar ve buna kaza süsü verilmeye çalışıldı. Diktatörlüğe karşı gayret eden, insan hakları için çaba eden aktivistler oldukları için öldürüldüler. Buradaki çabanız için size teşekkür ediyorum. Burada yaptığınız tüm aktiflik ve hareketler onların anısını canlı tutuyor.”

Depas’ın resmettiği üç kız kardeşin tabloları müzede yer alacak

Sınır Tanımayan Bayanlar 25 standının sanatkarı Gülderen Depas, 25 öncü bayanın fotoğrafını yer aldığı stantta Minerva Mirabel’in de bir tablosunu yaptığını, birinci defa sergilenen tabloyu Bayan Müzesi’ne bağışlamak istediğini duyurdu. Müzenin alt katında yer alan standın yanı sıra ikinci katta da şiddete maruz kalarak vahşice katledilen bayanları anlatan bir standı daha 25 Kasım kapsamında açılan Depas, “100 Kadın yüzü projesi kapsamındaki sergimizde Sınır Tanımayan Kadınlar var. Bunlardan biri de Minou Mirabal. Mirabal’i, burada görmekten çok büyük kıvanç ve onur duyuyorum. Ben Minerva Mirabal’in bir yağlı boya resmini yaptım. Resim sergimizde yer alıyor ve bu resmi Kadın Müzesi’ne bağışlamak istiyorum. Patria, ve Maria’nın da resmini yapmayı istiyorum. Üçü, burada yan yana olsun, her zaman analım” dedi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button