Haber

Kosova’dan dönen Türk askerleri

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), olayların ardından NATO’nun talebi üzerine Kosova’ya tahsis edilen ve ülkede barışın sağlanmasına büyük katkı sağlayan yedek birliğin yarından itibaren yurda döneceğini duyurdu.

Milli Savunma Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Türkiye’nin Birleşmiş Milletler (BM), NATO, Avrupa Birliği (AB) ve Avrupa Birliği’ndeki (AB) görevleri kapsamında bölgesel ve küresel barış ve istikrara katkı sağlamaya devam ettiği belirtildi. Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) ile ikili ilişkileri ve ortak tarihi ile kültürel değerlerin yer aldığı Balkanlar’daki gelişmeleri yakından takip ettiği belirtildi.

Açıklamada, Haziran ayında Kosova’da yaşanan olaylar sonrasında, NATO Müşterek Kuvvet Komutanlığı’nın talebi üzerine, daha önce NATO Kosova Gücü’ne tahsis edilen Kırklareli’deki 65’inci Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı komando taburunun görevlendirildiği hatırlatıldı. KFOR), bölgeye yedek birlik olarak atandı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Görevli birimimiz, 6 Haziran 2023 tarihinde Kosova’daki Sultan Murat Kışlası’na nakledilmesinin ardından, 10 Haziran – 31 Ağustos tarihleri ​​arasında Kosova’da barışın sağlanmasına büyük katkı sağlayarak görevini başarıyla yerine getirmiştir.

Yedek taburumuz kara nakillerini bugün, hava nakillerini ise yarın tamamlayacak. Ayrıca KFOR Komutanlığı da 10 Ekim 2023 tarihinden itibaren 1 yıl süreyle ülkemizin eline geçecek. “Türkiye, NATO’ya olan taahhütlerini ve katkılarını her zaman olduğu gibi yerine getirmeye devam edecektir.”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button