Ekonomi

Kripto girişim sermayesi yatırımları 2024’ün başında 2,4 milyar dolara yükseldi

Kripto para şirketlerine yapılan küresel risk sermayesi yatırımları kayda değer bir artış göstererek 2024 yılının ilk çeyreğinde 2,4 milyar dolara ulaştı. Bugün açıklanan verilere göre bu artış, yedi çeyrek süren bir düşüş döneminin ardından trendde bir değişime işaret ediyor.

Kripto girişimleri için yatırım zirvesi daha önce 2022’nin ilk çeyreğinde 11,1 milyar dolar olarak kaydedilmiş, ancak 2023’ün dördüncü çeyreğinde sadece 1,7 milyar dolara düşmüştü.

Kripto sektörü başlangıçta düşük faiz oranları ve yatırımcılar arasındaki yüksek risk iştahının etkisiyle 2020 ve 2021’de patlayıcı bir büyüme yaşadı. Yine de sektör, 2022 yılında ABD borsası FTX de dahil olmak üzere büyük firmalarda yaşanan bir dizi iflasın yatırımcı güveninde kayba ve bitcoin fiyatında önemli bir düşüşe yol açmasıyla zorluklarla karşılaştı.

Bu iflaslardan kaynaklanan serpinti, yatırımların önemli ölçüde düşmesine neden oldu ve çeşitli kripto platformlarının para çekme işlemlerini durdurması nedeniyle milyonlarca insanı etkiledi.

Bu aksiliklere rağmen, yatırımcıların kripto piyasasına olan güveni toparlanıyor gibi görünüyor. Bu yenilenen güvene katkıda bulunan ABD’li düzenleyiciler, 2024 yılının başında bitcoin’in spot fiyatını takip eden borsa yatırım fonlarını (ETF’ler) onayladı.

Bitcoin’in kendisi de 2022’nin dip seviyelerinden toparlanma belirtileri göstererek Mart 2024’te tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 73.803,25 $’a ulaştı. Yine de kripto para birimi o zamandan bu yana yörüngesinde bazı dalgalanmalar yaşadı.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

haberbuyukorhan.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu