Haber

Muğla’daki kadın üreticilerin çiçekleri çevre illeri de süslüyor.

Muğla Büyükşehir Belediyesi‘nin desteğiyle kadın üreticilerin ürettiği çiçekler, Muğla ve çevre illeri süslemeye devam ediyor.

Muğla Büyükşehir Belediyesive Köyceğiz Beyobası Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ile 2015 yılında kadın üreticileri desteklemek amacıyla alım garantili süs bitkileri üretimi ile 3 serada başlayan üretim 30 seraya, üreten kadın sayısı ise 6’dan 60’a çıktı.

Muğla’da kadınların emeği ile üretilen çiçekler sadece Muğla’yı değil farklı il ve ilçeleri de süslemeye devam ediyor. Muğla’nın ürettiği çiçekler Isparta, Afyon, Aydın, Denizli, Antalya ve Burdur ilçe belediye ve kurumlarına gönderiliyor. 2015 yılından bu yana yaklaşık 25 milyon çiçek üretildi.

Köyceğiz Beyobası’nda garantili çiçek üretimi yapan ilk kadın üreticilerden biri olan Zühre Aybars, çiçek üretmenin ekonomik ve sosyal açıdan kendilerine çok şey kattığını belirterek, şunları söyledi:

“3 sera ile çiçek üretmeye başladık ve ilk üreticilerinden biriyim. Çiçeklerle uğraşmayı seviyoruz. Ektiğimiz ve sokakta büyüttüğümüz çiçekleri görmek bizi mutlu ediyor. Başka bir iş bulsam işim zor olur.” 8 saat gidip gelmek ama çiçek üretimi ile evimin önündeki serada çiçeklerimi üretiyorum çok iyi oldu bize çok katkısı oldu Büyükşehir Belediye Başkanımıza ve emeği geçenlere çok teşekkür ediyorum. Kooperatif başkanına desteklerinden dolayı kadınları da üretime dahil ettiler.”

Muğla Büyükşehir Belediyesi ile alım garantili çiçek üretimine başlayan Köyceğiz Beyobası Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Şaban Çetin de amaçlarının bir numaralı çiçek üreticisi Bayındır’ı yakalamak olduğunu kaydetti. Şaban Çetin dedi ki:

“Beyobası Kooperatifi 1995 yılında kuruldu. İlk ormancılık çalışmalarını biz yapıyorduk. Bugün 220 ortağımız var. 2015 yılında Büyükşehir Belediye Başkanımızın teşvik ve destekleri ile alım garantili çiçekçilik işine girdik. 3 sera ile başladık. İlk yılda 1 milyon 600 bin adet mevsim çiçeği ürettik.Yüzde 90 başarı sağladık. Daha sonra saksı türlerine, iğne yapraklı çok yıllık türlere başladık. Yılda yaklaşık iki buçuk milyon çiçek üretiyoruz. Üreticilerimizin yüzde 80’i kadın. Kadınların üretime katılması, emeği ve emeği bizim için çok değerli. Amacımız “En başından beri bizi cesaretlendiren ve destekleyen liderimiz ve ekibi ile kooperatifçiliğe ayrı bir önem vererek bugünlere geldik.”

Kaynak: ANKA / Ekonomi

taskent-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu