Ekonomi

Nuvectis umut verici yumurtalık kanseri ilacı deneme verilerini bildirdi

FORT LEE, NJ – Nuvectis Pharma, Inc. (NASDAQ: NVCT), platine dirençli, ARID1a mutasyonlu yumurtalık kanseri tedavisinde cesaret verici veriler sergileyen NXP800’ün Faz 1b klinik çalışmasının ön sonuçlarını açıkladı. Şu anda Amerika Birleşik Devletleri ve Birleşik Krallık’ta devam etmekte olan çalışma, etkinlik açısından değerlendirilen hastalar arasında %33’lük bir yanıt oranı ve %100’lük bir hastalık kontrol oranı ortaya koymuştur.

Çalışma, şu anda etkili tedavilerden yoksun olan ve hastaların medyan yaşam beklentisi yaklaşık bir yıl olan ciddi bir yumurtalık kanseri türüne odaklanmıştır. ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), bu özel kanser türü için NXP800 programına Fast Track Designation vermiştir.

Nuvectis Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Ron Bentsur’a göre, ilk veriler bir hastada kısmi yanıt (PR) ve hedef dışı lenf nodu hastalığında tam yanıt (CR) içerirken, diğerlerinde stabil hastalık gözlenmiştir. Bu hastalar daha önce platin bazlı rejimler de dahil olmak üzere çok sayıda sistemik kemoterapi görmüştü.

Ön veriler, dört hastanın üçünde trombositlerde ciddi bir düşüşü içeren bir durum olan 4. Derece trombositopeni ile advers olayları da vurgulamıştır. Bu olaylar geçiciydi ve yan etkileri yönetmek ve hasta kalıcılığını artırmak için dozaj yönetimi prosedürleri uygulandı.

Oral bir küçük molekül ve potansiyel sınıfının ilk GCN2 kinaz aktivatörü olan NXP800, FDA’dan Yetim İlaç Ataması aldığı kolanjiyokarsinom tedavisi için de değerlendirilmektedir. İlaç, 2023’ün ilk yarısında Faz 1a doz-eskalasyon çalışmasını tamamladı.

Biyofarmasötik şirketi, karşılanmamış tıbbi ihtiyaçları olan ciddi onkolojik durumları ele almayı amaçlayan NXP800 ve başka bir ilaç adayı olan NXP900’ü geliştirmektedir. Verilen bilgiler Nuvectis Pharma’nın basın açıklamasına dayanmaktadır.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button