Ekonomi

Ocak Ayının Balığı Levrek İzmir’de Tezgahlarda

İzmir’de havaların soğumasıyla birlikte ocak ayının balığı levrek tezgahlarda yerini almaya başlıyor. Foça Merkez Su İşleri Kooperatifi Lideri Ceyhan Çetin, “12 ay boyunca her türlü balık var. Tabii onların da yasak dönemleri var. Mevsimlere bakarsak Ocak ayının başından Şubat ayının sonuna kadar olan dönemler. Levrek ve çipuranın en bol olduğu zamanlar.”

Denize açılan balıkçılar balığın bolluğundan memnun. Haftanın belirli günlerinde düzenlenen balık mezatında yakalanan balıklar kasa ve kilo yöntemiyle satılıyor. Balığın türü anlatıldıktan sonra açık artırma usulü satışa katılan işletmeler ve vatandaşlar en iyi teklifi vermeye çalışıyor.

“Levrek ve çipuranın yoğun olduğu zamanlar”

Foça Merkez Su İşleri Kooperatifi Lideri Ceyhan Çetin, “12 ay boyunca her türlü balık var. Tabii onların da süre sınırlaması var. Mevsimlere bakarsak ocak ayının başından şubat ayının sonuna kadar bunlar oluyor” dedi. levrek ve çipuranın en bol olduğu dönemlerdir.Elbette bu balıkları burada da yakalamak mümkündür.Balıkçımız Çalışarak geçimini denizden sağlar.Balık bol olunca balık ucuzdur. hava çok sert, balığa koyuyor.Mesela yaz aylarını ele alırsak, 500-600 liraya levrek alabiliyorsanız, şimdi bu zamanlarda en iyi levreği 300-350 liraya alabilirsiniz. Yazın barbunyayı “Bin liraya alıyorsan şimdi 200-300 liraya alabiliyorsun. Foça turistik bir ilçe olduğu için yaz aylarında fiyatlar artıyor ama balık az oluyor” dedi.

“Bu aylarda levrek bol oluyor”

35 yıldır balıkçılıkla uğraşan Mehmet Kuzu, “Mevsimine göre her çeşit balık var. Kefal, tavuk balığı, kertenkele balığı, çipura türü balıklar gibi balıklar 12 ay boyunca aralıksız çıkıyor. Tabii ki, şimdi levrek zamanı. Bu aylarda levrek yoğun çıkıyor. Her balığın kendine ait balığı var.” “Her balığın bir üreme dönemi ve yasak dönemleri vardır. Mesela pisi balığı şu anda yasak. 1 Ocak-15 Şubat arasında yasak devam ediyor. Ama levrek ve çipura yasağı yok. Bizim burada yaptığımız bir nevi katkı. Ekonomiye” dedi.

“Her gün taze ve günlük balığa ulaşma şansımız var”

Foça’da yaşayan Canan Limnili, “Foça sahil kenti olduğu için her gün taze ve günlük balığa ulaşma şansımız var. Özellikle zaman zaman gittiğim balık mezatlarında mevsimlik balıkları görüp satın alabiliyorum. İstediğim kadar. Bu dönemde levrek, sardalya, barbunya ve mercan balıkları bol miktarda bulunuyor. “Fiyatlar genelde 250 ile 500 lira arasında değişiyor.” – İZMİR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button