Haber

Osmaniye’deki depremzedeler evlerine dönüyor

650 dairenin yıkıldığı ve 283 kişinin hayatını kaybettiği depremin yaşandığı Osmaniye Mahallesi’nde, depremin ardından duvarlara “Geri döneceğiz” yazan mahalle sakinleri, tadilatın ardından evlerine dönüyor.

Yüzyılın felaketinde çok sayıda kişinin hayatını kaybettiği Osmaniye’de, hafif hasarlı binaların yerinde dönüşüm ve yenileme çalışmaları aralıksız devam ediyor. Depremin ardından evlerini terk ederek duvarlara “Geri döneceğiz” notu bırakan mahalle sakinleri şimdi geri dönüş yolunda. Yüzyılın felaketinde 650 dairenin yıkıldığı, 283 kişinin hayatını kaybettiği kent merkezinde yer alan Rahime Hatun Mahallesi’nde vatandaşlar evlerine dönmenin heyecanını yaşıyor.

20 yıldır mahalledeki Burak Apartmanı’nda yaşayan Tufan Toklu (70), dairelerin tadilat işlemlerini hızlı bir şekilde tamamladıklarını belirterek, “Rahime Hatun Mahallesi 9086 Sokak Burak Apartmanı’nda oturuyorum. Evimiz hafif hasar gördü. Artık çevre kusurlarından kaynaklanan hasarları en sıkı şekilde ustalara bildireceğiz.” Onu inşa ettirip içinde yeniden mutlu ve huzurlu yaşamak istiyoruz. Yavaş yavaş herkesin eksikleri gideriliyor. Yan apartman dairelerinde de bizden önce aynı şeyi yapmaya başladılar. Biraz geç başladık ama hızla evimizi bitiriyoruz. Orijinal durumuna geri dönecek. Biz merkezde kaldık, Osmaniye’nin en değerli yeri burası. 20 “Yıllardır burada yaşıyorum. Tabii komşularımızı da çok özlüyoruz. Depremde acı bir şekilde ayrıldık. Çok üzülüyoruz, zaman zaman birbirimizi görüyoruz ama tekrar buluşacağız” dedi. söz konusu.

“Mahallemiz en kısa sürede ayağa kalkacaktır”

Mahalledeki çalışmalarla ilgili bilgi veren Mahalle Muhtarı İsa Kama (50), “Deprem öncesinde nüfusumuz irili ufaklı genel olarak 28 bin civarındaydı. Depremden sonra ise yaşanan göçle birlikte 25 bin civarına düştü. Rahime Hatun Mahallesi bir kez daha huzurla, aileyle eski haline döndü.” Bir şekilde restore edileceğine inanıyoruz. Yerinde dönüşümler başladı, uygulamalar başladı. Orta hasarlı ve hafif hasarlı binalarımızın tadilatı başlamış olup tamamlanma aşamasındadır. Şu anda bazı sakinlerimiz göç etme aşamasında. Bu deprem birlik ve beraberlikle aşılmıştır. Kardeşlikle aşılmıştır. Mahallemizin en kısa sürede ayağa kalkmasını diliyorum. Yüzün üzerinde orta hasarlı binamız var. Onlar da tadilatlara başladı ve tamamlanmak üzere. Hafif hasarlı olan vatandaşlarımız şimdiden evlerine girmiş durumdalar. Yurt dışından göç sayılarımız artık yavaş yavaş eski seviyelerine ulaşacak. Mahallemizde 650 daire yıkıldı, 283 vatandaşımız hayatını kaybetti. Onlara da Allah’tan rahmet diliyorum. Umarım mahallemiz eski durumuna kavuşur. Mahallemizden göç eden insanlarımız turşularını, yataklarını, yorganlarını kendi evlerinden almadılar. Umutları olduğu için bir an önce tadilatı yaptırıp kendi mahallelerine dönmeye çalışıyorlar. Çünkü burada bir şey yaşamışlar, onu hatırlamak için en kısa zamanda yerlerine dönecekler. Turşularını ve yataklarını almadılar. Çünkü insanların umutları var. “Burada yenileme çalışmaları gece gündüz hızla yapılıyor” dedi. -OSMANİYE

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button