Ekonomi

Polat Enerji depolama yatırımına göz kırpıyor

Mehmet KARA

Enerji Günlüğü’ne konuşan Polat, rüzgar yatırımlarına süratli başlayan Türkiye’nin bundan yaklaşık 8 yıl kadar evvel bir anda siyaset değişikliği ile yavaşladığını söyledi. O periyotta kapasite artış müsaadelerinin verilmediğini kaydeden Polat “Bir durma yaşadık ve epey bir zaman kaybettik. Biz Almanya ile aynı anda başladık. Şu anda onlarda güneş ve rüzgâr 100 bin MW civarında, bizde güneş ve rüzgâr 20 bin MW civarında” dedi.

Ukrayna Savaşı ile birlikte ortaya çıkan doğalgaz ve güç krizi yüzünden Avrupa’da ve Türkiye’de herkesin bir anda tekrar yenilenebilir güce odaklanmaya başladığını anlatan Polat “Tekrar yeni bir heyecan başladı. Ben bunu yeni bir başlangıç olarak adlandırdım” dedi. Güneşin her vakit ışımadığını, rüzgârın da kesildiği, gücünü kaybettiği vakitler olduğunu hatırlatan Adnan Polat, bunun da tesiriyle son 5-6 yıldır kullanılmaya başlayan elektrik depolama sisteminin artık güzelce gelişmeye başladığını vurguladı.

Depolama ve hidrojene ilgi

Adnan Polat, rüzgar santralleri kurup işletmenin yanında ekipman üretmeyi düşünüp düşünmedikleri sorusu üzerine şöyle konuştu: “Yok, elektrik üreticisi olarak kaldık. Ama depolama farklı. O apayrı bir teknoloji gerektiriyor. Bizim de bununla ilgili çalışmamız var. Alternatif enerjilerle de ilgileniyoruz. Mesela hidrojen üzerinde de çalışıyoruz. Hidrojenin üretilmesi çok zor değil de stoklanması zor.”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button