Haber

Rainbow Watches Crash: O Saati Takmaktan 3 Yıla Kadar Hapis

Eşcinselliğin suç sayıldığı Malezya’da İsviçreli marka Swatch’ın gökkuşağı renkli saatlere el koyması gündeme bomba gibi düştü. Malezya’ya dava açan şirket, saatlerin kaybının tazmini ve iadesini talep ederken, Malezya hükümeti krizi geriletmek yerine derinleştirecek bir adım attı.

İsviçre’nin ünlü markası Swatch’ın Malezya’nın Onur Haftası için ürettiği saatlerine el konulması büyük bir krize neden oldu.

Eşcinselliğin suç olduğu Malezya’da hükümet, Mayıs ayında gökkuşağı renklerine sahip Swatch saatlerine el koydu. Çoğunluğu Müslüman olan ülkede bu adım, LGBTQ topluluğu üzerindeki artan baskının bir göstergesi olarak uluslararası hak örgütleri tarafından büyük tepki gördü.

Swatch Group şirketi, bu kararın kendi prestijine gölge düşürdüğünü belirterek Malezya hükümetine dava açtı. Birçok ülkede “Onur Koleksiyonu” adı altında satılan saatlere el konulmasına tepki gösteren şirket, Malezya İçişleri Bakanlığı’nın 16 mağazada bulunan 172 saate el koymasını “yasadışı bir adım” olarak nitelendirdi.

Reuters haber ajansının haberine göre, geçtiğimiz ay Kuala Lumpur Yüksek Mahkemesi’nde açılan davada Swatch, “tabii ki el konulan saatler kamu düzeni, ahlak ve hukuk açısından tehdit oluşturmuyor” ifadelerini kullanmıştı. Şirket, saatlerin toplam değerinin 14.000 $ olduğunu, saatlerin herhangi bir LGBTQ işareti taşımadığını ve el koymanın Malezya makalelerine de aykırı olduğunu belirtti. Zararın tazmin edilmesini ve saatlerin iadesini talep eden Swatch, Malezya’daki ticari faaliyetlerinin büyük tehlikede olduğunu bildirdi.

Geçen yıl Malezya’da LGBT topluluğunun Cadılar Bayramı partisine katıldıkları için 18 kişi gözaltına alındı. Ülkede eşcinsellikle suçlananlar hapis ve kırbaç cezasına çarptırılıyor.

Geçen yıl Malezya’da LGBT topluluğunun Cadılar Bayramı partisine katıldıkları için 18 kişi gözaltına alındı. Ülkede eşcinsellikle suçlananlar hapis ve kırbaç cezasına çarptırılıyor.

haber-sultanbeyli.com.tr

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button