Ekonomi

Sanayicilerle Meslek Lisesi Öğrencilerinin Buluşma Programı Gaziantep’te Gerçekleştirildi

Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Gaziantep Sanayi Odası iş birliğinde “Geleceğimiz Meslek Liselerinde” sloganıyla “Sanayicilerle Meslek Lisesi Öğrencileri Buluşması” programı düzenlendi.

“Sanayiciler ve Meslek Lisesi Öğrencileri Buluşması”na, Gaziantep Valisi Kemal Çeber, Vali Yardımcısı Murat Akyüz, Şehitkamil Kaymakamı Ömer Hilmi Yamlı, GSO Meclis Başkanı Adil Sani Konukoğlu, Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi, Gaziantep İl Milli Eğitimi katıldı. Ali Topçuoğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde düzenlenen program. Müdür Yasin Zirve, Şehitkamil İlçe Milli Eğitim Müdürü Zeki Yağcı, GSO Yönetim Kurulu Başkan Vekili Başar Küçükparmak, Yönetim Kurulu Üyeleri Hakan Aslansoy, Melike Yüksel, GSO Genel Sekreteri Yusuf İzzettin İymen, Ali Topçuoğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Zeki Yapan , okul yöneticileri, öğrenciler ve veliler katıldı.

Gelecekte sistemli bir şekilde gerçekleştirilecek “Sanayiciler ve Meslek Lisesi Öğrencileri Buluşması” toplantıları ile meslek liselerine hak ettiği değerin ve bedelin verilmesinin sağlanması, Meslek Yüksekokulu’nun yürüttüğü çalışmaları dönüştürerek farkındalık yaratılması amaçlanıyor. kurumları sinerjiye dönüştürmek ve bundan elde edilecek sonuçlarla gelişim sürecine katkıda bulunmak.

Moderatörlüğünü GSO Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi’nin yaptığı oturumda konuşan Gaziantep Valisi Kemal Çeber, hem ülkemizin hem de Gaziantep’in meslek lisesi mezunlarına ve meslek sahibi gençlere büyük ihtiyacı olduğunu söyledi.

“Ülkemizin de buna çok ihtiyacı var”

En çok çalıştıkları konuların başında meslek liselerinin geldiğini belirten Çeber, “Meslek liselerinde kalite ve içerik olarak daha yukarılara çıkmak istiyoruz. Ülkemizin de buna çok ihtiyacı var. Bu noktada biz de bunu yapacağız. elimizden gelenin en iyisini yapıyoruz.Ben de meslek lisesi mezunuyum.Ticaret Meslek lisesi mezunuyum.Bununla gurur duyuyorum.Biz meslek liselerinin değerinin farkındayız.Bazı meslekler daha öne çıkıyor ama her mesleğin kendine göre avantajları var. .Hem ülke olarak hem de Gaziantep olarak meslek liselerine her zamankinden daha fazla ihtiyacımız var.Meslek liseleri öğrencilerimizin gerçek değeridir.Onların yanında olduklarına ve gerçek işi yaptıklarına inanıyorum.Bu da her iki ülkeye de değerli katkılar sağlayacaktır. Hem kendilerinin hem de ülkemizin meslek liselerimizin sayısının daha da artması gerekiyor. Bu tarafta Gazi ilinde bazı projelerimiz olacak. Çünkü hem esnafımız hem de sanayicimiz özellikle kalifiye eleman bulmakta sıkıntı yaşıyor. Bu sorunlarla her zaman karşılaşılmaktadır. Bunu birlikte aşacağız. “Bu keyifli ve değerli organizasyon için Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürlüğümüze, Gaziantep Sanayi Odamıza, Ali Topçuoğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi yöneticilerimize, değerli öğrencilerimize ve velilerimize teşekkür ediyorum” dedi.

“Meslek lisesi sıkıntısı bizim için milli meseledir”

Meslek liselerinde eğitim gören gençlerin bileklerinde altın bilezikler bulunduğunu, meslek liselerinin gençlere önemli fırsatlar sunduğunu ve sektör için büyük değer taşıdığını belirten GSO Meclis Başkanı Adil Sani Konukoğlu, konuşmasında şunları söyledi: ” meslek liseleri bizim için ülkenin sorunudur. Sanayiciler olarak üretimde sürdürülebilirlik için en önemli şeyin nitelikli personel olduğunun bilincindeyiz. Bu noktada meslek liseleri çok büyük değer taşıyor. Örneğin , Savunma Sanayii’nde Gaziantep’in daha yukarılara yükselmesi için çabalıyoruz. Bu noktada firmalarımızın ve bizim nitelikli ve eğitimli personele ihtiyacımız var. Meslek liselerindeki gençlerimizin içinde çok büyük cevherler var.” çok iyi.”

Gençlere seslenen Konukoğlu, “Ne yaparsanız yapın aşkla yapın. En iyisini yapmaya çalışın. Meslek liselerinde okuyan gençlerimizin doğru yolda olduğunun altını çiziyorum. Bu toplantının hayırlı olmasını diliyorum” dedi. Meslek lisesinin değerli öğrencileriyle ve velilerimizle bir araya geleceğimiz güzel bir ortam olacak.”

Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürü Yasin Tepe, toplantıda yaptığı konuşmada, Gaziantep’in sanayisi ve ihracatıyla ülkemizin ve bölgemizin en önemli merkezlerinden biri olduğunu, bu noktada sektörün nitelikli eleman ihtiyacının arttığını kaydetti. çözüm gerektiren konular arasındadır.

“Meslek liselerine büyük önem veriyoruz”

Depremi yaşayan depremzede vatandaşların yardımına Gaziantep ve bölgedeki gençlerin koştuğunu ve ellerinden geleni yapmaya çalıştıklarını belirten Tepe, “Meslek liselerini çok önemsiyoruz. Çünkü içinde bulunduğumuz dönem Üretenlerin büyüdüğü, üretenlerin kazandığı bir dönem. Üretimle birlikte kalite de çok değerli. Bu noktada meslek liselerimizde okuyan gençlerimiz ön planda. Bizler bunun için elimizden geleni yapmaya hazırız. hem gençlerimizin istihdam edilebilirliğine, hem de sektörümüzün nitelikli eleman sorununa bir çözüm.Gaziantep Sanayi Odası Meclis Başkanı Sayın Adil Sani Konukoğlu ve Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Adnan Ünver ise işbirliklerinden dolayı teşekkür etti. Tüm GSO ailesi, Ali Topçuoğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi yöneticileri, velileri ve öğrencileriyle birlikteyiz” dedi.

GSO Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi, uzun yıllardır meslek liselerinin ve mesleki eğitimin geri planda kaldığını, bu nedenle sanayicilerin yetişmiş eleman bulmakta zorlandıklarını, gençlerin de meslek edinme ve bulma konusunda sıkıntı yaşadıklarını söyledi. bir iş.

“Gençlerimiz heba edilirken biz bunu katma değere dönüştüremedik”

“Geçmişte en çok tercih edilen ve puanla kabul edilen okullar meslek liseleriydi. O dönemde meslek liselerinden pek çok tanınmış kişi mezun oluyordu” diyen Ünverdi, şunları kaydetti:

“Meslek liselerinde eğitimin günün kurallarına uygun hale getirilmesi ve mezuniyet sonrası koşulların cazip hale getirilmesi büyük önem taşıyor. Maalesef, en hafif tabirle talihsizlik olarak nitelendirilebilecek bir dönüm noktasında meslek liseleri var. Dezavantajlı olduk, ülkemiz kaybeden oldu. Bir nesli onların yeteneklerine, yeteneklerine boşuna heba ettik. Gençlerimiz israf edilirken biz bunu katma değere dönüştüremedik. Birkaç yıl önce Milli Eğitim Bakanlığımız bu duruma el attı. “Meslek Lisesi Milli Meseledir” sloganıyla meslek liselerini tercih eden öğrencilere burs imkanları ve çeşitli avantajlar sağlayarak eski maliyetin geri kazanılması yönünde çok önemli adımlar attık.Bu değerli çalışmaların sürdürülebilirliği için biz üzerimize düşeni yapmaya hazırız. en iyi.”

Yeşil dönüşüm, dijitalleşme, yapay zeka, yalın üretim ve verimliliğin meslek liselerinde müfredata alınarak ders olarak okutulması gerektiğini belirten Ünverdi, “Emin olun ki meslek liselerinden altın bilezikle mezun olan gençlerimiz, gelecekleri çok parlak. Liseden mezun olduklarında yapabilecekleri bir meslekleri var. Hepsiyle gurur duyuyorum.” Eminim. Ticaret Meslek Lisesi, Sağlık Meslek Lisesi, Turizm Meslek Lisesi, Anadolu Meslek Lisesi gibi gençlerimizin yeteneklerinin genç yaşta tespit edilerek mesleğe yönelmelerinin sağlanması hem ülkemize hem de ülkemize büyük katkı sağlayacaktır. gençlik geleceğe. Programımıza katılan ve bizlere destek veren Gaziantep Valimiz Sayın Kemal Çeber’e, “İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Yasin Tepe’ye, Meclis Liderimiz Sayın Adil San Konukoğlu’na, derslerimizi hazırlayan öğretmenlerimize teşekkür ediyorum. Geleceğin öğrencileri, velilerimiz ve tüm katılımcılarımız” dedi.

Mehmet Rüştü Uzel Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi mezunu, Flaş Makine San. ve Tic. A.Ş.’de makine bakım onarım bölümünde çalışan Ekber Bener, meslek edinmede izlediği yolu ve mesleğin kendisine getirdiği avantajları meslek lisesi öğrencilerine anlattı.

“Sanayiciler ve Meslek Lisesi Öğrencilerinin Buluşması” programı soru-cevap bölümünün ardından sona erdi. – GAZİANTEP

boztepeajans.com.tr

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button