Haber

Türkiye’nin Yunanistan’da yasa dışı göçe izin verdiği iddiaları reddedildi

Yunanistan’da son günlerde Türkiye’nin yasa dışı, sistematik olmayan göçmen geçişlerine “izin verdiği” tezinin gerçeği yansıtmadığı belirtildi.

Yunanistan geçici Başbakanı Ioannis Sarmas başkanlığında Meriç’te göçmenlerin sistematik olmayan göçüne ilişkin değerlendirme toplantısı yapıldı.

Haber portalı In.gr’de adı açıklanmayan hükümet yetkilileri ve askeri kaynaklara dayandırılan haberde, Atina hükümetinin Türkiye’nin Meriç ve Ege’den düzensiz göçmen geçişine izin verdiği yönündeki iddialarını destekleyecek herhangi bir delile sahip olmadığı vurgulandı.

Haberde, Meriç’teki durumla ilgili olarak kaynakların “her zamanki gibi” ifadesini kullandığı, Yunanistan’a düzensiz göçmen sayısındaki artışın Meriç Nehri’ndeki su seviyesinin 2012’den bu yana düşmesinden kaynaklandığı kaydedildi. mevsimsel nedenlerle

Düzensiz göçmen göçünün rastgele bir krize işaret etmediğini kaydeden kaynaklar, bu sorunun Türkiye için de hassas bir konu olduğunu söyledi.

Yunan basınında Kaskarelis-Fidan görüşmesi

Yunanistan Dışişleri Bakanı Vasilis Kaskarelis, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’ı telefonla arayarak yeni görevinden dolayı tebrik etti ve Yunan basınında geniş yer buldu.

Haberde, görüşmede geçtiğimiz günlerde Meriç’teki Türkiye-Yunanistan sınırından Yunanistan’a geçmeye çalışan düzensiz göçmenlerin sayısındaki artışın ele alındığı bildirildi.

Protothema Gazetesi, yıllarca Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) başkanı olan Fidan’ın göç sorununa iyi hakim olduğuna dikkat çekti.

SKAI TV de görüşmenin olumlu bir havada gerçekleştiğini ve Türk makamlarının Meriç’teki sorunun çözülmesine olumlu baktığını yazdı.

habergulnar.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu