Haber

Yeni Platform, Çin’in Liaoning Eyaleti’nde Düşük Karbonlu Yaşam Tarzını Teşvik Ediyor

SHENYANG, 18 Kasım (Xinhua) — Çin’in kuzeydoğusunda yer alan Liaoning Eyaleti, sakinlerini toplu taşımayı kullanmaya, ev çöplerini ayrıştırmaya ve ağaç dikmeye teşvik etmenin yeni bir yöntemi olarak karşılığında ödüller kazanabilecekleri puanlar veriyor.

Liaoning, Çin’in karbon tepesi ve nötr olma maksatlarına ulaşma eforları çerçevesinde karbon emisyonlarını azaltabilecek davranışları teşvik etmek için yakın vakitte bir platform kurdu.

Örneğin, erkek ya da bayan fark etmeksizin eyalet sakinleri bir dakikalık bisiklet sürme karşılığında iki puan elde ediyor ve herkes her gün en fazla 160 puan kazanabiliyor.

Bu puanların platformdaki eserler, hizmetler ve indirim kuponları ile değiştirilebileceğini belirten platformu yöneten Çin Liaoning Emisyon Borsası Lideri Chen Yongmin, seçenekler ortasında havlular ve sofra eşyası üzere günlük gereksinimlerin bulunduğunu kelamlarına ekledi.

Liaoning’deki Shenyang Şehri’nin Ekoloji ve Etraf Ofisi Müdür Yardımcısı Zhang Chenyu, platformun hükümetin halkı emisyon azaltma kampanyasına katılmaya motive etmesine yardımcı olabileceğini söyledi.

Çin, karbondioksit emisyonlarında 2030’dan önce zirveye ulaşmayı ve 2060 yılına kadar da karbon-nötr olmayı hedeflediğini duyurmuştu. Yeşil bir kalkınma yolunda ilerleyen Çin, taahhütlerini yerine getirmek için her türlü çabayı gösteriyor.

2021’de Çin’in GSYİH birimi başına karbondioksit emisyonları 2012’ye nazaran yüzde 34,4 düşüş gösterdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu