Haber

Adana’da Fıstık Hasadına Başlandı

Adana’da bu yıl 105 bin ton fıstık hasadının beklendiği bildirildi.

Türkiye yer fıstığı üretiminin yarısını karşılayan Adana’da, ovada birinci ürün olarak yetiştirilen yer fıstığında şu sıralar hummalı bir hasat dönemi yaşanıyor. İlk hasadın yapıldığı Karataş ilçesine bağlı Tuzla bölgesinde ise tarladaki fıstıkları ayıklayan üreticiler, bir yandan da 3-5 gün tarlada kurumaya bıraktıkları fıstıkların haşere süreciyle uğraşıyor. günler.

Ülkemizde bitkisel yağ kaynağı olarak üretilen yağlı tohumlu bitkiler arasında Türkiye İstatistik Kurumu’nun verilerine göre geçen yıl üretim açısından dördüncü sırada yer alan 186 bin ton yer fıstığı üretiminin 92 bin tonunu Adana gerçekleştirdi. .

Karataş ilçesine bağlı Tuzla ve Tabaklar İlçelerindeki üreticilerle toplantıya gelerek fıstık hasadını yerinde inceleyen Adana İl Tarım ve Orman Müdürü Muhammet Ali Tekin, Türkiye fıstık üretiminin yarısının Adana’dan geldiğini ve il sıralamasında yer aldığını belirtti. Yer fıstığı üretiminde birinciyiz. Adana’da bu yıl 250 bin dekar alanda 106 bin ton fıstık ekimi beklediklerini ifade eden Tekin, “Ürettiğimiz fıstıklar genel olarak iç piyasada tüketiliyor. Zaman zaman ihraç da ediliyor. Verimlerimiz” bu yıl çok iyi. Ortalama 500 kilo verim alınıyor. Fiyat olarak ise yer fıstığı Türkiye’de 60-70 lira aralığında satılıyor. Yer fıstığı üretiminin tercih edilmesinin sebebi verimin diğer ürünlere göre daha yüksek olmasıdır. Üreticilerimiz verimden ve fiyattan memnun.” söz konusu.

Yer fıstığı yağının çıkarılmasının sanayide büyük önem taşıdığını vurgulayan Tekin, çerez olarak değerlendirilemeyecek yer fıstığının sanayide yağ hammaddesi olarak kullanıldığını sözlerine ekledi.

Karataş Aydınlar Mahallesi çiftçilerinden Süleyman Gül, 62 dönümlük alanda fıstık üretimi yaptığını belirterek, 55-65 lira ortasındaki fiyatın üretici açısından iyi bir rakam olduğunu belirtti. “Bu yıl üretimimizden memnunuz.” şeklinde konuştu.

Adana’da karpuz hasadının ardından ikinci iş olarak dikilen yer fıstığının ekim ayı başında hasadının yapılması bekleniyor. – ADANA

haber-altinyayla.xyz

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button