Haber

Çin lideri Şi ile ABD Başkan Yardımcısı Harris, APEC Zirvesi’nde görüştü

Çin Dışişleri Bakanlı’ğından yapılan açıklamada, Şi görüşmede, Başkan Joe Biden ile hafta başında Endonezya’nın Bali Adası’nda düzenlenen G20 Zirvesi’ndeki buluşmasının ‘yapıcı ve stratejik olduğunu’, ‘Çin-ABD ilişkilerini ileriye götürmek açısından büyük önem taşıdığını’ belirtti.

İki tarafın, karşılıklı anlayışı geliştirmesini, yanlış algılama ve hesap yanılgılarından kaçınması ve bağlantıları yine sağlıklı ve istikrarlı gelişim doğrultusuna sokmasını umduklarını tabir eden Şi, Lider Yardımcısı Harris’ten bu süreçte olumlu rol oynamasını dilediklerini kaydetti.

Harris de, devlet başkanları arasındaki görüşmeyi ‘başarı’ olarak gördüklerini vurgulayarak, ABD’nin Çin ile çatışma yahut cepheleşme arayışında olmadığını, iki tarafın global sıkıntılarda birlikte çalışması ve bağlantı kanallarını açık tutması gerektiğini lisana getirdi.

Şi ve Biden, 14 Kasım’da G20 Zirvesi marjında 3.5 saat süren bir görüşme yapmıştı. Görüşme, iki liderin Biden’ın geçen yılın başında vazifeye başlamasından bu yana birinci yüz yüze buluşması olmuştu.

ABD ile Çin ortasında küresel güç rekabetinin ve tansiyonların arttığı döneme denk gelen görüşmede, ‘farklılıkların idare edilmesi’ ve ‘ilişkilerin olumlu doğrultuya yönelmesine’ yönelik dilek ve bildiriler öne çıkmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu