Teknoloji

Coğrafi olarak dağınık işletmeler, en çok BT altyapısı kurma ve sürdürme konusunda zorlanıyor

Aynı zamanda, işletmelerin %23’ü tüm ofislerinde kapsamlı bilgi koruması sağlamanın en önemli zorluk olduğunu düşünüyor.

Kaspersky’nin ‘Coğrafi olarak dağıtılmış işletmeleri yönetmek: zorluklar ve çözümler’ (Managing geographically distributed businesses: challenges and solutions) başlıklı son raporu, coğrafi olarak dağıtılmış şirketlerin karşılaştığı ağ ve bilgi güvenliği zorlukları hakkında daha derin bir içgörü sağlıyor ve kuruluşların bu zorlukların üstesinden gelmek için kullandıkları çözümleri vurguluyor.  

Rapora göre META bölgesindeki katılımcıların çoğunluğu, coğrafi olarak dağıtılmış şirketleri işletirken karşılaştıkları temel zorluklara atıfta bulunurken açıkça teknolojik unsurlara öncelik veriyor. Ankete katılanların %39’u birden fazla tesiste tutarlı bir BT altyapısı oluşturmanın ve sürdürmenin birincil endişeleri olduğunu söylerken, %23’ü tüm varlıklar ve süreçler genelinde kapsamlı bilgi güvenliği sağlamanın kendileri için en önemli zorluğu oluşturduğunu belirtiyor.

BT altyapısı ve bilgi güvenliği sorunları göz önünde bulundurulduğunda, uzmanların %40’ının birden fazla tesiste siber güvenlik sorunlarını ele alırken olay tespiti ve müdahalesini birincil engel olarak tanımlaması dikkat çekiciydi. Üçte birinden fazlası güvenlik önlemlerini etkili bir şekilde uygulamak (%37) ve uyumlu bir güvenlik politikası oluşturmakla (%37) mücadele ettiğini dile getiriyor.

Katılımcıların dile getirdiği diğer teknolojik sorunlar arasında yeni sitelerin kurulumu ve mevcut ağa entegrasyonu, BT personeli istihdam etmenin yüksek maliyetleri, farklı güvenlik yönetimi araçları paketleri ve sistem arızalarından sonra daha uzun kurtarma süreleri gibi konular yer alıyor.

Kaspersky Güvenli Erişim Hizmeti Edge İş Geliştirme Müdürü Maxim Kaminsky, şunları söyledi: “Araştırmamızdan elde ettiğimiz bulgular, coğrafi olarak dağınık birden fazla ofiste tutarlı ağ ve bilgi güvenliği sağlamanın kuruluşlar için göz korkutucu bir süreç olduğunu gösteriyor. Yerel yönetmelik ve mevzuat, şirket merkezi ve şubelerdeki farklı kaynaklar ve uzmanlık, etkili ağ ve siber güvenlik araçlarının eksikliği ile birleştiğinde, tek tip güvenlik standartlarını ve tutarlı ağ yapılandırmasını uygulamaya ve sürdürmeye çalışan uzmanlar üzerinde önemli bir yük oluşturabilir. Bu zorluğun üstesinden gelmek için şirketler, merkezi ve otomatik ağ yönetimine olanak tanıyan ve konumlarından bağımsız olarak tüm ofisler için kapsamlı koruma sağlayan çözümlere yönelmelidir.” 

Coğrafi olarak dağıtılmış şirketleri siber tehditlerden korumak ve ağ sorunları olasılığını en aza indirmek için Kaspersky uzmanları şunları öneriyor:

  • Tüm kurumsal ağı tek bir konsoldan yöneten Kaspersky SD-WAN gibi özel çözümleri kullanın. Bu çözüm, şirketler arasındaki ayrı iletişim kanallarını ve ağ işlevlerini birleştirerek güvenilir ağların oluşturulmasını kolaylaştırır ve yeni şubelerin sıfır dokunuş deneyimiyle bağlanmasını sağlar.
  • Hem merkezde hem de yerel ofislerde tüm şirket varlıklarının ve süreçlerinin kapsamlı siber korumasını sağlamak için Kaspersky Next XDR Expert gibi merkezi ve otomatikleştirilmiş çözümler tercih edin. Bu çözüm, birden fazla kaynaktan gelen verileri tek bir yerde toplayıp ilişkilendirerek ve makine öğrenimi teknolojilerinden yararlanarak etkili tehdit tespiti ve hızlı otomatik yanıt sağlar.

Coğrafi olarak dağıtılmış şirketlerin karşılaştığı zorluklara ilişkin daha fazla bulgu içeren raporun tamamına bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button