Haber

DEVA Partisi Genel Başkanı Babacan, İstanbul’da kadına şiddete karşı yürüyüşe katıldı Açıklaması

DEVA Partisi Genel Lideri Ali Babacan, “Mesele kadına şiddetse bunun gerekçesi olamaz, bunun hafifletici bir sebebi olamaz. Kadının yaşam tarzı şiddet için bir gerekçe asla olamaz.” dedi.

Partisinin İstanbul Vilayet Başkanlığı tarafından “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü” kapsamında Kadıköy’de düzenlenen yürüyüşe katılan Babacan, burada yaptığı konuşmada, kadına şiddetin mazeretinin olmayacağını söyledi.

Babacan, Türkiye’de her ay onlarca bayan cinayeti haberi aldıklarını, bu sorunun tahlilinin güçlü bir siyasi irade ile mümkün olduğunu tabir etti.

Türkiye’nin bir zamanlar dünyanın her yerinde saygın bir ülke ve kadına şiddetle mücadelede öncülük yapan bir konumda olduğunu belirten Babacan, “Avrupa Konseyi içerisinde İstanbul’da yapılan bir kontrat ile tüm Avrupa’daki bayanların haklarını korumak için, tüm Avrupa Kurulu üyesi olan ülkelerdeki bayana şiddete karşı yasal düzenlemenin ve uygulamanın sapsağlam hale getirilmesi için Türkiye öncülük etti. Fakat görüyoruz ki bugün ülkeyi yöneten zihniyet değişik bir noktaya düşmüş durumda.” diye konuştu.

Babacan, uluslararası bir sözleşmenin tek bir imza ile iptalinin affedilir bir adım olmadığını savunarak, şunları kaydetti:

“Üstelik ne oldu? Bu mukaveleden çıkıldı da bağlı maddelerde rastgele bir değişiklik yapıldı mı bugüne kadar? Bu, yalnızca ve yalnızca bir siyasi ayak oyunu. Daha sonra da ortaya çıktı. ‘Bir siyasi partiyi acaba iktidarın yanına çekebilir miyiz?’ diye oynanmış bir oyundan ibaret. Türkiye’de milyonlarca bayanın canını tehlikeye atan, milyonlarca bayanın şiddet görmesine vesile olan bu türlü bir adımın vebalini bu hükümet taşıyamaz. Bir partiyi kendi yanına çekebilme uğruna milyonlarca bayanın canını tehlikeye atmaya hiç kimsenin hakkı yok.”

“Kadına şiddettin münasebeti olamaz”

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, parti olarak kadına yönelik şiddet konusundaki tutumlarının çok net olduğunu anlatarak, “Biz diyoruz ki; sorun bayana şiddetse bunun münasebeti olamaz, bunun hafifletici bir sebebi olamaz. Problem bayana şiddetse bayanın hayat stili şiddet için bir münasebet asla olamaz. Herkes bir insan, herkes bir can. Bayana şiddetin tahlili konusunda en değerli bahis, ülkenin zirvesindeki siyasi iradenin bu hususta odunsuz durmasıdır. Devlet dediğin şiddeti uygulayanın yanında durmaz. Devlet dediğin şiddete uğrayanın yanındadır. Biz bu mevzuda çok açığız. İnşallah birinci seçimlerden çabucak sonra DEVA Partisi’nin iktidara gelmesiyle bir arada ne gerekiyorsa yapacağız.” ifadelerini kullandı.

Babacan, daha sonra “Kadına şiddete hayır” halinde slogan atarak çeşitli dövizler taşıyan partililerle yürüyüş yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara evden eve nakliyat
Başa dön tuşu