Haber

İzmir’de yakılarak katledilen Suriyeli işçiler mezarı başında anıldı

İZMİR- İzmir Mülteci Dayanışma Platformu, Güzelbahçe’de yakılarak katledilen Suriyeli göçmen işçiler Ahmed El Ali, Memun En Nebhan ve Muhammed El Hüseyin El Abdo El Biş’i andı. Göçmen personellerin mezar taşı olmayan mezarları başında gerçekleşen anmada, “Hepimiz mülteciyiz, ırkçılığa hayır” yazılı pankart taşındı. Anmada platform ismine yapılan açıklamanın Türkçesini Meral Kaban, Arapçasını ise Taha El Gazi okudu. Açıklamada mülteci çalışanların yakılarak katledildiği haberinin insan hakları kurumlarına bir ay gecikmeli geldiği hatırlatılarak, bu durumun düşündürücü olduğu belirtildi.

‘BİR AN ÖNCE DAVA AÇILMASINI ISRARLA TALEP EDİYORUZ’

Olayın tasarlanarak ırkçı saikle işlendiğinin ortada olduğu vurgulanan açıklamada, kamuoyunda ise kişinin akli istikrarının bozuk olduğu, Suriyeli mültecilere yönelik ırkçı saikle cinayet işlemediği üzere bir algı yaratılmaya çalışıldığına işaret edildi. Açıklamada, “Bu durumun ırkçı saikle işlenen cinayetin örtbas edilmesine yönelik olduğunu değerlendirmekteyiz. Bugün, ortadan bir yıl geçtikten sonra davanın şu an soruşturma kademesinin devam etmekte olduğu, şimdi iddianamenin hazırlanmadığı haberini de aldık. Yerinden, yurdundan edilip apayrı bir ülkede yaşamak zorunda kalan, ekmek parası kazanmak için çabalayan bu üç pak insan ismine, aileleri ismine ve vicdanlı tüm beşerler ismine soruşturmanın bir an evvel sonlandırılıp dava açılmasını ısrarla talep ediyoruz” denildi.

‘İNSANLIĞA KARŞI İŞLENEN SUÇLARI UNUTMAYACAĞIZ’

Bugün, ırkçılığın en büyük maksadı olan mültecilere yönelik hücumları ve ayrımcılığı lisana getirmek üzere platform olarak katledilenlerin mezarları başında bir ortaya geldikleri de belirtilen açıklamada, “Platform olarak bizler, dünya ve ülkemiz tecrübesinde mültecilere yönelik taarruzların temel kaynağının, ırkçı-milliyetçi zihniyet ve siyasetler olduğunun, bu zihniyetin tüm dünyada hükümranlar tarafından beslendiğinin farkındayız. Tam da bu nedenle bu üç kişi için adaletin çabucak sağlanması herkes için en değerli insanlık vazifesidir. Bugün, burada Güzelbahçe’de hayatını kaybeden kardeşlerimiz kadar dünyanın öteki yerlerinde de hayatını kaybeden mazlumları rahmetle anıyor, insanlığa karşı işlenen bu cürümleri unutmayacağımızı ve unutturmamak için de elimizden geleni yapacağımızı bir kere daha hatırlatıyoruz” tabirlerine yer verildi. (DUVAR)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button