Haber

Kolombiya ve Venezuela, İsrail’in Gazze’deki Şifa Hastanesi’ne saldırısını kınadı

Kolombiya Devlet Başkanı Gustavo Petro ve Venezuela Dışişleri Bakanı Yvan Gil, İsrail’in Gazze’deki Şifa Hastanesine saldırısını kınadı.

Petro, sosyal medya hesabı X üzerinden bir paylaşım yaparak İsrail’in Gazze’deki Şifa Hastanesi’ne saldırısına tepki gösterdi.

Başkan Petro, “Yeni bir savaş suçu. Başkan (Joe) Biden’a söyledim. Dünyada katliam devam ederse ve uluslararası hukuk yıkılırsa, insanlığın bir projesi olan demokrasinin yerini artık barbarlık alacaktır.” sözlerini kullandı.

Amerikan Ekonomik Refah İttifakı (APEP) liderlerinin zirvesine katılmak üzere ABD’de bulunan Petro, zirve öncesinde Başkan Joe Biden ile kısa bir sohbet gerçekleştirdi.

Venezuela Dışişleri Bakanı Yvan Gil de sosyal medya hesabından İsrail’in Gazze’de devam eden saldırılarını “Nazi tarzı bir yıkım operasyonuna” benzetti.

Barbarlığın bir an önce durdurulması gerektiğini vurgulayan Gil, “Her gün elimize ulaşan görüntü ve ifadeler, İsrail Devleti’nin işlediği savaş suçlarını ortaya koyuyor. Bu tür suçların yargılanması gerekiyor.” değerlendirmesini yaptı.

Venezuela Dışişleri Bakanlığı’nın internet sitesinden yapılan açıklamada, “Venezuela, yaralıları taşıyan ambulans konvoyunun ve Şifa Hastanesi’nin bombalanmasını en güçlü şekilde kınıyor. Savaş suçu teşkil eden bu bombalama olayı uluslararası mahkemede yargılanmalıdır. seviyede.” Onun sözleri yer aldı.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button